O tvorbě knihy Veroniky Lacinové

Jak si zhmotnit sen

Příběh o vzniku knížky Veroniky Lacinové

Možná léta uvažujte o napsání knihy. Veronika Lacinová si vydala knihu sama, bez nakladatelství. Teď si můžete přečíst něco přímo ze zákulisí samotného vzniku knížky, tedy co se děje, než se kniha dostane k vám.     

Představ se Veroniko čtenářům,…

Ahoj, jmenuji se Verča a jsem autorkou knihy Cesta z temnoty mojí duše, kde s čtenáři velmi otevřeně sdílím svůj příběh.

Prošla jsem si několika duševními onemocněními, léčebnou a závislostí.

V současné době se mi daří velice dobře.

Předávám svým čtenářům prostřednictvím knihy a blogu inspiraci a naději, že může být lépe.

O čem je tvůj projekt?

Můj projekt je převážně o naději. Sama vím, jak těžké je zvednout se ze dna, na které jsem padla hned několikrát.

Člověk s F diagnózou není vyvrhel a někdo na okraji společnosti. Může to být váš blízký kamarád, sestra, maminka, babička, kolega v práci.

Je to také člověk, který má své sny a tužby.

Kdy tě napadl nápad vydat tištěnou knihu?

Bylo to někdy v době, kdy jsem hledala cesty, jak se vyrovnat s traumatem z léčebny. Uvědomila jsem si, že kromě malování mě velmi baví dávat své pocity také na papír a prostě psát. Nic jsem o tom samozřejmě nevěděla a trpěla jsem zrovna velmi silnou panikou a bála se vycházet z bytu, takže jsem hledala vlastně cesty, jak se zabavit.

Kdy jsi začala s přípravou?

Vlastně velmi rychle. Jsem akční typ a do realizace projektu jdu po hlavě. Nejsem si jistá, jestli jsem se vůbec nějak připravovala, prostě jsem začala psát. 😊

Kde jsi našla plán, měla jsi kouče nebo jsi ho vytvořila sama?

Nenašla, neměla, nevěděla. 😊 Psala jsem psala, ale věděla jsem, že budu potřebovat minimálně grafičku a korektorku. Mám velmi osobitý styl psaní, jak mi bylo řečeno a ten jsem chtěla zachovat, ale samozřejmě čárky, atd. … jsem potřebovala opravit. I tak jsem po čase zjistila, že jsou v knize překlepy.

Držela jsi se plánu? Většina projektů se hodně protáhne.

Já jsem plán neměla, což bylo svým způsobem super, nebyla jsem totiž pod žádným tlakem.

Zpětně, protože se věnuji strategiím bych to asi lépe připravila. Určitě pokud jde o naladění publika na to, že se něco chystá, ale v té době jsem publikum vlastně neměla. Teď je to jiné a své chyby mohu napravit u dalšího projektu a samozřejmě ty zkušenosti předávám svým klientkám.

Pomohl ti někdo s technickou realizací?

S technikou vůbec. Jela jsem podle kurzu Podnikání z pláže a kurzu Copykiller, ale i tak jsem dělala hodně věcí pocitově. Třeba barvy a fonty na webu jsem předělávala několikrát, vždy když jsem se nějakým způsobem posunula.

Proč jsi vydala knihu sama?

Rozhodla jsem se vydat si knížku sama, protože mě panika velmi omezovala a já věděla, že bych jednání s vydavatelem psychicky nedala. Také se pohybuji mezi podnikatelkami, co si knihy vydávají samy a přišlo mi to vlastně přirozené.

Co grafika knížky?

V kurzu Podnikání z pláže jsem našla úžasnou grafička Leilu, která mi se vším pomohla. Jediné, co jsem dodala já,byl obraz, který jsem namalovala a který je na obálce. Plus reference, co jsou na zadní straně. Ilustrace uvnitř knihy jsou také má díla.

Jakou jsi zvolila propagaci a proč?

Určitě sociální sítě Facebook a Instagram. Když jsem umístila projekt na Startovač, tak moje rodina rozesílala e-maily na všechny strany. Nic lepšího mě nenapadlo. Sociální sítě mají neuvěřitelnou sílu. Chtěla jsem mít také představu, jaký bude o knihu zájem a kolik toho nechat vytisknout. Udělala jsem velký předprodej, protože si myslím, že na to lidé slyší. Také jsem měla v plánu pár výtisků věnovat za reklamu, a to se mi také celkem podařilo.  Momentálně oslovuji i malá knihkupectví.

Měla propagace nějaký konkrétní plán?

Na Startovači jsem chtěla vybrat peníze na tisk, ale zpětně vím, že jsem udělala velkou chybu a řekla si o málo peněz, ze strachu, že cílovou částku nevyberu.

Dnes bych to udělala jinak. Pak samozřejmě udat první výtisky. V hodně knížek jsem prodla v předprodeji. Předprodejní akci bych poradila každému, protože je to skvělý marketingový tah.

Jak moc tě propagace emočně zasáhla?

Musela jsem se vyrovnat s kritikou, získala jsem prvního velkého hatera. Vznikla totiž recenze na můj první rukopis. Poslala jsem ho v dobré víře, že dostanu zpětnou vazbu a pak udělám úpravy a dotyčná mě podtrhla. Ta recenze byla velmi osobní a zaměřená proti mé osobě, nebyla ani tolik o knize.

Co se událo po vlastním dopsání knížky? Myslím křest a zasílání knížek.

Knihu jsem dopsala v létě a tisk byl až skoro v zimě. Trošku mě mrzelo, že to tak trvalo a já tam nemohla doplnit, co dalšího se událo, ale dlouho jsem nemohla najít tiskárnu a nechtělo se mi pak platit korektorce za další práci.

Křest proběhl v kruhu mé grafičky Leily a kamarádky Hanky. Samotné zasílání knížek bylo vtipné, protože jsem jich v první vlně posílala fakt hodně, a navíc jsem dopisovala věnování a třeba napsat 80 věnování za den byl skutečně výkon. 😊

Objednávají se tvé knížky i v zahraničí?

Občas posílám knížky na Slovensko, ale jinam moc ne.

Kdo ti pomáhá s rozesílkou knížek?

Knížky jsou ve skladu u rodičů, kde máme firmu a posílá mi je mamka. Navíc jsem začala posílat knihy přes Zásilkovnu a náš obchod je výdejním místem Zásilkovny, takže to není takový problém. Dříve mamka chodila 1x týdně na poštu.

Jaká byla časová investice od nápadu po realizaci?

Byl to zhruba rok, což je taková ideální doba, bych řekla.

Co bys vzkázala těm, co o vydání knihy teprve uvažují?

Aby se nebáli a šli do toho. Je to úžasný pocit držet svou knihu v ruce. Když pak chodí nadšené zpětné vazby, tak to je asi to nej.

Co bys dnes dělala jinak?

Jak jsem již zmiňovala. Zvolila bych a určitě bych vyšší cílovou částku na Startovači a propagovala dříve a déle. Také bych víc přemýšlela nad tím, komu rukopis zasílám kvůli zpětné vazbě.

Vydáš po těchto zkušenostech ještě něco dalšího?

To zrovna nevím, momentálně to v plánu není, ale kdo ví.

Nějaká veselá historka z vydávání?

Jo, vzpomínám, jak mi rodiče přivezli první výtisky a já jen seděla u stolu a musela napsat ta věnování. Všude totální chaos, knížky, záložky, osobní dopisy, vůbec jsem nevěděla, co mám dělat a stáli u mě ještě rodiče. Tak jsem je poslala na procházku, abych si mohla vyčistit hlavu a začít vůbec psát. Vždycky na psaní věnování potřebuji být sama. 😊

Děkuji Veroniko za povídání, věřím že tvoje odvaha jít do akce a tipy k vydávání najdou spoustu nadšenců.

Web Veroniky Lacinové a její knížku, najdete zde.

Marta Veselá
Pomáhám lidem, kteří nemají rádi papírování a jsou kreativně založení, zvládnout agendu, snadno a rychle, aby se mohli věnovat svým snům Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře